неделя, 30 април 2017 г.
Steling horses and Hostile conflict: 1833-1834
Stealing horses and Hostile conflict: 1833-1834
Drawings of Mato Tope and Sih-Chida
I. Introduction 1
II. Early Contact with the Mandan 3
III. Artists and Anthropologists: George Catlin, Karl Bodmer,
and Prince Maximilian 5
IV. Role of Warfare in Mandan Art 13
V. Mandan Reactions to Visiting Western Artists 16
VI. Mato-Tope‟s Painted Bison Robes and Drawings on Paper 19
VII. Two Portraits of Sih-Chida 29
VIII. Conclusion 36
Свали оттук
Последните шайенски войни (Last of the dogmen)
Един великолепен филм с Том Беринджър!
Гейтс - ловец на престъпници (Том Беринджър) - е нает да проследи трима опасни затворници, избягали сред дивата природа на Монтана. Той намира затворниците, но мъртви. Решен да разбули мистерията, Гейтс придумва антроположката и професор по индианска история Лилиан Слоун (Барбара Хърши) да го придружи в експедиция за установяване на истината. Двамата навлизат навътре в неизследваните планини и биват пленени от индианско племе, смятано за изтребено от белите заселници. Постепенно племето ги приема, но когато отмъстителният му тъст (Къртууд Смит) повежда потеря в планините, Гейтс и Лилиан трябва да предпазят племето от повторно клане.
Може да се изтегли от тук:
петък, 28 април 2017 г.
If Only I were an Indian - documentary
Becoming a Native American in the Czech Republic from Radek Wamblisha on Vimeo.
Един филм, който препоръчвам на всички, интересуващи се от индианското движение в Чехия, Словакия и Европа въобще.
If Only I were an Indian
Directed by John Paskievich.
Winnipeg: National Film Board of Canada, 1995. 80 minutes.
"A group of Czechs and Slovaks, disenchanted with both communism and its aftermath, gathers in a field to build and live in teepees, create and smoke peace pipes -- to get in touch with the North American aboriginal way of life and live it. When three aboriginal elders from Manitoba go to visit them, a film crew documents the trip and thus If Only I Were an Indian is born."
"The prophecy stated that our people would suffer under this domination of the white people. And at that time the world would have been in such a state that a lot of things were destroyed, that white people would come to the Indian and learn about the ways of our people. . .
Един филм, който препоръчвам на всички, интересуващи се от индианското движение в Чехия, Словакия и Европа въобще.
If Only I were an Indian
Directed by John Paskievich.
Winnipeg: National Film Board of Canada, 1995. 80 minutes.
"A group of Czechs and Slovaks, disenchanted with both communism and its aftermath, gathers in a field to build and live in teepees, create and smoke peace pipes -- to get in touch with the North American aboriginal way of life and live it. When three aboriginal elders from Manitoba go to visit them, a film crew documents the trip and thus If Only I Were an Indian is born."
"The prophecy stated that our people would suffer under this domination of the white people. And at that time the world would have been in such a state that a lot of things were destroyed, that white people would come to the Indian and learn about the ways of our people. . .
четвъртък, 27 април 2017 г.
Ирокезите и индианската пряка демокрация (Iroquios and democracy)
Според мнозина историци демократичните идеали на гаянашагоуа (като цяло чужди за феодалните европейски традиции) са вдъхновили Бенджамин Франклин, Джеймс Мадисън и други при изготвянето на Американската конституция. През 1988 г. Конгресът на САЩ приема съвместна резолюция, с която изрично признава влиянието на ирокезкия Велик закон на мира върху Американската конституция и Закона за правата.
неделя, 9 април 2017 г.
Между светлината и екстаза в древността: културите на Северна Америка, Сибир и Средна Азия
Колкото повече навлизаме в миналото, толкова повече виждаме основополагащата роля на светлината, топлината и слънцето за древните култури. За Северна Америка преклонението пред слънцето е преклонение пред самия Създател. Но каква е ролята на мрака в пътешествието на посветените? Какво стои зад понятията „там“ и „тук“ или защо продължителността на времето за сибирското камлание е различна от човешкия свят?! Поредният ни опит да открехнем вратите на знанието и да се докоснем до мъдростта е чрез културите на Сибир, Средна Азия и Северна Америка. Нашите гости са вещи познавачи на традицията на тези древни народи: Любомир Кюмюрджиев, председател на Българското общество по индианистика „Орлов кръг”, понастоящем редактор в списанието на Националното географско дружество за България; Димитър Венков, етнолог и историк, изследващ древните общества и един от добрите познавачи на сибирската култура в България и проф. дфн. Александър Федотов, директор на Центъра за източни езици и култури на СУ „Св. Климент Охридски“.
Може да слушате предаването ТУК:
събота, 8 април 2017 г.
Jmenuji se Hladový Bizon (Казвам се Гладния Бизон)
Много интересен като концепция чешки филм (по-скоро документален) за незрящ мъж, впуснал се на пътешествие в земите на Югозапада.
четвъртък, 6 април 2017 г.
КУЛТУРИ - ШАМАНИ - ЗНАЦИ
Михай Хоппал
КУЛТУРИ - ШАМАНИ - ЗНАЦИ
ИК Огледало, София, 2016
Професор Muxaй Хоппал е унгарски фолклорист и етнолог, един от водещите изследователи на шаманизма и създател на етносемиотиката, автор на поредица от филми за шаманизма сред сибирските народи, Корея, Китай и др.
Сборникът съдържа научни статии и тезиси на М. Хоппал, в които се разкрива същността на шаманизма, значението на шаманската болест и инициационните обреди, доказва се ползата от изследването на вярванията, митовете, фолклорните традиции, направен е опит за бъде разшифрован езикът на надгробни знаци, както и връзки между писмените повествования и оперативната човешката памет. Представени са и разяснени основополагащи понятия и методи на работа в авангардни направления от модерната антропология и етносемиотиката.
„Днес шаманизмът изживява своя Ренесанс. Той се проявява в най-разнообразни форми. От една страна, след дълго мълчание шаманизмът се е възродил там, където първоначално е бил част от народната култура. За тези народи шаманизмът се явява важна опора при възраждането на етническото самосъзнание. От друга страна, в градовете се създава доста модерен "урбанистичен" шаманизъм. За разлика от днешния егоистично-материалистичен поглед върху света, обновеният шаманизъм притежава подчертано алтруистична идеология, предлагаща алтернативен начин на живот, безплатно самолечение и различни позитивни програми за съществуване."
М. Хоппал
вторник, 4 април 2017 г.
Индианците от Големите равнини - лекция на Любомир Кюмюрджиев
В Конферентната зала на Софийския университет журналистът Любомир Кюмюрджиев изнесе лекция на тема "Свещените кръгове. Индианците от Големите северноамерикански равнини". Лекцията бе посветена на традиционната култура на различни индиански племена. Събитието бе организирано от Катедра „Етнология“ на Историческия факултет на Университета.
По време на увлекателната си лекция Любомир Кюмюрджиев обърна внимание на разликите между образа на индианците от прериите, наложен от приключенските романи и филми, и действителните измерения на тяхното минало, вярвания и обичаи, ежедневен и ритуален живот. Той проследи още заселването и миграциите на различните племена в Големите равнини, оформянето на класическата прерийна култура и нейните подгрупи, ролята на мъжа и жената в традиционното прерийно общество и стопанския живот на племената. Любомир Кюмюрджиев представи воинските традиции, военните, религиозни и стопански общества вътре в племето, властта на вождовете и социалното управление, основните религиозни вярвания и церемонии.
Присъстващите имаха възможност да научат повече за ролята на белия човек за западането и края на традиционния живот на племената от Големите равнини, въвеждането на системата на резерватите и на училищата-пансиони за индианци и борбата на коренните американци за човешки права и граждански свободи.
------
Любомир Кюмюрджиев е роден през 1965 г. В момента е журналист и редактор в сп. National Geographic-България. Завършил е специалност „Българска филология“ в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работил е като учител по български език и литература, преводач и редактор на книги, включително на повечето от публикуваните през последните десетилетия на български език преводни творби за историята и културите на северноамериканските индианци - "Подиграващият Враните" от Томас Майлс, "Седемте видения на шамана Бизоновата Шатра" от Фред Гоун, "Митове и легенди на северноамериканските индианци" от Ричард Ърдоус и Алфонсо Ортис, "Силата да лекуваш" от Марк Сейнт Пиер и Тилда Дългия Войник и др. Любомир Кюмюрджиев е съставител на сборника с изказвания на някогашни и съвременни индианци "Ти и Земята сте едно“. Той е един от основателите и председател на първото и единствено досега у нас Българско общество по индианистика "Орловия кръг". Посещавал е САЩ и Канада, където е живял сред индианци от племенните конфедерации лакота и чернокраки. Поддържа връзка и с представители на други племена, както и със специалисти по история и традиционни култури на северноамериканските индианци от САЩ и Европа.
Абонамент за:
Публикации (Atom)