вторник, 28 май 2013 г.

"Когато настъпи сетният ти час...."




„Живей живота си така, че страхът от смъртта нивга да не прониква в сърцето ти. Не притеснявай никого относно неговата вяра, уважавай вижданията на другите и настоявай и те да уважават твоите. Обичай живота си, прави го по-добър и смислен, разкрасявай всичко що видиш в него. Търси, за да направиш живота си дълъг. Търси, за да откриеш неговия смисъл в благото на своя народ. 
    Подготви красива предсмъртна песен за деня, когато настъпи Великата Раздяла. Винаги  изричай дума или поздравявай, когато срещаш или подминаваш приятел. Дори на странника в тихите, самотни места. Отдавай почит на всеки и не свеждай глава пред никому. Щом станеш сутрин, благодари за храната и за радостта от живота. Ако не виждаш причина да благодариш, грешката е единствено и само в теб самия. Не хвърляй обида върху нищо и никому. Сквернословието превръща мъдрите в глупци, то отнема от видението на твоя дух. 
     Когато настъпи сетният ти час, не бъди като онези, чиито сърца  са изпълнение със страх от смъртта, ронещи сълзи и молещи се за още мъничко отсрочка, за да изживеят наново живота си. Изпей предсмъртната си песен и умри като воин, прибиращ се у дома“ 

 Текумзе (Скачащият от Небето Рис, 1768-1813)

сряда, 22 май 2013 г.

Буреносният орел

превод: Black Wolf
     
През зимата на 1854-55 г. седемдесет и пет шайени тръгнали на поход под водачеството на Малкия Вълк  и Мършавата Мечка. Те се насочили надолу по р. Арканзас до устието на р. Поуни и после поели на север към р. Смоуки-хил. Достигайки до тази река, те изпратили напред съгледвача Новото Куче, който се отправил надолу по течението. Навсякъде, докъдето той можел да види, имало множество спокойно пасящи бизони, с изключение на едно място, където те се движели. Той нямал далекоглед, но успял да забележи някакво движение близо до гората, простираща се покрай реката.  Новото Куче се върнал в лагера и разказал за видяното. Мършавата Мечка излязъл от военната си колиба (По време на поход индианците правели в прикрити места т. нар. “военни колиби” от зелени клони и трева. Те защитавали воините от лошото време и в тях можело да се пали огън, без да се забелязва. (бел. прев.) и наредил тези новини да бъдат обявени в целия лагер, а младежите да оседлават конете. Когато всички били готови, шайените тръгнали напред. По това време слънцето вече се скривало зад хоризонта и когато воините се добрали до подозрителното място се стъмнило, така че били принудени да спрат за нощувка.  

четвъртък, 16 май 2013 г.

сряда, 8 май 2013 г.

Из музиката на коренните жители на Америка - предаване по БНР

        Този месец ви предлагаме поредица от музикални пътувания в различни култури по света с интересни събеседници. Започваме със Северна Америка и нейната традиция. Гост в студиото е Любомир Кюмюрджиев, председател на Българското индианско общество „Орловият кръг". Той повече от четвърт век се занимава със северноамериканската индианска култура; живял е за няколко месеца в различни резервати в щата Южна Дакота и канадската провинция Албъртън. Неговата любов към природата го отвежда към занимания с журналистика и понастоящем е редактор в списанието на Националното географско дружество. В две поредни предавания слушаме неговия разказ за музиката и нейното използване в живота на различни племена от Острова на костенурката, както северноамериканските индианци наричат континента Америка. Музикалните илюстрации са от народите на хопите (югазападната част на Северна Америка), лакота и шайени (от Великите равнини), ирокезите и оджибуей, или т. нар. горски индианци от района на Великите езера. Слушателите ще чуят автентични молитвени, воински песни, песни за добра реколта, и разбира се, любовни песни, изпълнени на флейта.

       Във втората част на предаването нашият сладкодумен събеседник разказва какви инструменти използват индианците в своето ежедневие, каква е тяхната символика и приложение в церемониите и какво е най-важното за пейотистката традиция. Индианска музика, обработена със съвременни технологии, чухме в изпълнение на ирокезката певица Джоан Шанандоа и композитора и певеца Робърт Мирабъл.