Страници

четвъртък, 28 август 2014 г.

Магия за обич на Луиз Ърдрич (Love medicine)


Авторката на „Магия за обич” Луиз Ърдрич е едно от най-ярките и самобитни имена в сериозната американска литература днес. Потомката на индианци от племето оджибуей, на французи, германци и американци създава оригинални и незабравими картини от американския живот, които удивително напомнят магическото писане на Маркес и мощните земни ритми на Фокнър...



"В мига, в който се срещнеш със смъртта и разбереш сърцето си, животът ти става друг. Оттук нататък си го носиш, както се носи преоценена дреха, изровена от купа с парцали в манастира – небрежно, защото знаеш, че нищо не си платил за нея, но и с много обич, защото съзнаваш, че никога вече няма да можеш да я купиш толкова евтино. При това имаш чувството, че преди тебе и друг я е носил, а и че друг ще я носи след теб." 

 "Никога не съм вярвала в човешките мерки: числа, време, инчове, футове. Всичко това е просто номер, за да нагодим природата към собствената си кройка. Не давам на белите преброители да пристъпват прага ми, макар да казват, че го правели за доброто на индианците. Според мен всеки път са ни преброявали, за да разберат от колцина от нашите трябва да се отърват." 


вторник, 26 август 2014 г.

Ненаситен (Ravenous)



     Един от добрите филми за онези същества/хора, придобили стръв към човешка кръв, познати под много имена, но станали най-популярни с оджибуейското название "Уиндиго". 
    Филмът е добър, малко психарски на моменти, но определено добре направен. Разказва за един войник, който е разпределен да служи в отдалечено военно укрепление в Сиера Невада след края на Мексиканско-американската война през 1847 г. 
     Един ден в укреплението се довлича, почти в несвяст, оцелял от злощастна експедиция непознат мъж. Не след дълго той се оказва нещо повече от обикновен човек. Оказва се свръхчовек. Един от онези, от които коренните народи най-много се боят - канибалите Уиндиго, крадящи жизнените сили на своите жертви.




Download: http://zamunda.net/details.php?id=406369&hit=1

събота, 23 август 2014 г.

вторник, 19 август 2014 г.

Road to paloma - movie



    Историята разказва за Робърт Уолф – член на индианското племе мохаве, който се е превърнал в беглец и прави всичко възможно да се върне у дома след шестмесечно отсъствие. Но пътят към крайната му цел се оказва по-труден от очакваното.

Download: http://zamunda.net/details.php?id=411119&hit=1

Изолирано индианско племе за пръв път излиза от джунглата

     
     Индианско племе, което досега е живяло в изолация в амазонската джунгла, е излязло от гората близо до границата на Бразилия с Перу, за да търси помощ срещу болести и нападения. 

    Новината съобщи бразилската Национална фондация за коренното население (FUNAI), която разпространи видеокадри от събитието. Племето се срещнало с други местни жители и било заснето на 30 юни. Това е първият случай, в който народът е филмиран или фотографиран. Хората от племето са облечени с кожени препаски и носят лъкове със стрели. От джунглата излезли няколко млади и здрави индианци, които искали да направят обмен на стоки - банани и др. Те нарушили изолацията си и в търсене на съюзници и оръжие, за да се защитят от чужди атаки на "не-индианци", които стреляли по тях и палели къщите им. 

      Малко познатото племе търсело и медицинска помощ, защото много техни близки са умрели от дифтерия и грип. За да може да се осъществи контактът между местните жители и изолираното племе, в района пристигнали двама преводачи, които говорят близък до техния език. 

     Този тип контакти се смята за опасен, защото всяко племе пренася зарази, а имунитетът им е слаб. Известни са случаи, в които цели племена са били унищожавани от не особено тежки болести. Предполага се, че изолираният народ е имал контакт с контрабандисти на дървесина и оръжие, които са им предавали зарази и постепенно са ги изместили от територията им. 

     Според информацията на FUNAI бразилската част на амазонската джунгла е дом на най-много племена, които не са установявали контакт с външния свят. Те са около 77 на брой.

Източник: Offnews

сряда, 6 август 2014 г.

вторник, 5 август 2014 г.

Пътешествие из цветята на Америка (Floral journey)

Малко снимки от изложба, посветена на флоралните мотиви във везането при северноамериканските индианци. Повечето екземпляри са от 19-ти век, но има и по-съвременни, от началото на 20-ти.

ПОТАУАТОМИ