Страници

сряда, 30 юли 2014 г.

Езичество (Paganism - a short introduction)

Голям фен съм на тази поредица, затова споделям част от блестящото ревю на Мартин Белтов.

* Предговорът въвежда в темата и анализира етимологията на думата и значението на езичеството през Античността и Средновековието. Той е съвсем кратък и предразполага читателя към стила на книгата, изданието е написано в много достъпен език, което е много хубаво. 

1.Първата глава е озаглавена „The ancient world“. В нея се проследяват първите проявления на религиите чрез най-старата форма на вярване – концепцията за задгробен живот. Следват идолите и пещерните рисунки, които са свидетелство за това. Свързването на тези ранни свидетелства говори за появата на анимизма като вярване. Няма конкретни свидетелства, които да свързват директно анимизма с културата, но автора смята, че тези доказателства са тотемически. Отделя се внимание на древния шаманизъм, култа към предците и боготворенето на Майката-богиня. Твърдите политеистични вярвания в периода на цивилизациите на Месопотамия, Вавилон и Египет, както и писмените знакови системи играят важна роля за развитието на вярванията. Доволен съм от обясненията за синкретизма в гръко-римския пантеон, както и отношението на Юдаизма и Християнството към езическите религии. Използват се различни примери за обяснение и сравнение: Митраизма, неоплатониците и други. Авторът изрично отделя значителна част от тази глава, за да изясни естеството на разбирането за жертвоприношенията – историческите, теологическите и археологическите свидетелства и доказателства против и в подкрепа на тези явления в езическия и юдео-християнския свят; 

2. „Paganism in retreat“ е втората глава от книгата и тя е посветена на началото на гоненията срещу езичниците. Авторът започва от Римската империя и едиктите на императорите срещу езическите практики. Разказва се за мисионерството и практиките на християнизация в Англия и териториите около днешното Обединено кралство. За разрушението на древните храмове, идоли и свещенни места се използват жития и други исторически източници.Териториите са най-обширни: Гърция, Турция, Северна Африка и др. В тази глава отново се застъпва тезата за характера на синкретизма в Християнството. Монасите и мисионерите успяват да въплътят някои езически практики в своята религия и по този начин по-лесно да нагодят своята религия към местното население. Езичеството постепенно преминава във фолклора и суеверията; 

3.Третата глава е „Gods of the North“, която се отнася до северните народи....



понеделник, 28 юли 2014 г.

"Хубаво е в разцвета на нашата мъжка сила..."



"Хубаво е в разцвета на нашата мъжка сила да се отнасяме добре с жените, защото на техните ръце лежим и в началото, и в края на нашия живот." 

Мъжкото Куче (1838 - 1937) - лакота


четвъртък, 24 юли 2014 г.

Осем малко известни неща за Колумб ( Eight little known facts about Columbus)


 1. Колумб излъгва за обявенатa от него награда

Кoлумб обещава 10 000 мараведи (540 долара) – горе долу целогодишната заплата за един моряк по онова време - на първия, който види новите земи. Въпреки че негов моряк пръв съзира сушата, Колумб не изплаща наградата, твърдейки, че той я е видял преди него, макар да е бил в каютата си.

2. От самото начало Колумб използва сила

„Те искаха да споделят с всички и когато поискаш нещо, никога не ти отказват.” – пише той. Арауак нямали оръжия – в тяхното общество нямало престъпници, затвори и затворници. Те били толкова добросърдечни, че Колумб записва как в деня, когато Санта Мария потънал, арауак се опитвали с часове да спасят хората и товара. Местните били толкова честни, че от кораба не липсвало абсолютно нищо.Въпреки че местните арауак, тайно и лукаян посрещат с дарове Колумб, той отбелязва в дневника си: „Отведох насила няколко туземци, за да ми разкажат повече за земите си."

3. Колумб праща лъжливи доклади до кралицата

вторник, 15 юли 2014 г.

Осем малко известни факта от историята на индианците (8 little known facts)


1. Колумб никога не е стъпвал в Северна Америка. Колумб акостира на Карибите, Бахамите и Хаити ( островите на Централна Америка) и никога не навлиза навътре в континента. 

 2. Историята за Покахонтас от филмите и романите е тотално сбъркана. Покахонтас или Матоака е на 8 години, когато се появява рицарят Джон Смит. Тя никога не се влюбва в него, макар и двамата да изпитват взаимно уважение. По-късно Матоака се омъжва за млад индиански воин, от когото има дете. Но съпругът й умира, а детето й е поверено на роднини, когато тя попада в плен на европейците на 15-16 год. възраст. Докато е в плен среща търговеца Джон Ролф. Под негово влияние приема християнството, получава името Ребека и остава в селището на заселниците. Умира едва 22 годишна. 



 3. Денят на благодарността ознаменува клането над пекуот.

петък, 4 юли 2014 г.

Денят на независимостта - ха да ви е честито!

Нека в този паметен ден (04.07), в който някои хора много обичат да говорят за независимост, демокрация и изконното право на всеки човек да бъде свободен и щастлив, да си припомним какви точно хора стоят зад създаването на американската нация. 

Хора като тези например: 

"Ако Провидението е възнамерило да изтреби тези диваци, за да освободи място за обработващите земята, алкохолът може да се окаже най-доброто средство за целта." 
 Бенджамин Франклин 

 „Непосредствената цел сега е пълната разруха и опустошение на техните селища, както и взимането на възможно най-голям брой пленници, независимо от пола и възрастта. От огромно значение е да унищожим посевите им и да ги лишим от земеделие“ 

Джордж Вашингтон 


По-долу има и още "култови" реплики. 

Честит ден на независимостта!

http://indiancountrytodaymedianetwork.com/